Žiadosť o sprístupnenie informácií v zmysle zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám je možné podať nasledovne:
O informácie môže požiadať ktokoľvek, pričom táto osoba nemusí v zmysle zákona preukazovať právny alebo iný dôvod alebo záujem, pre ktorý informáciu požaduje. Zo žiadosti musí byť zjavné, ktorej povinnej osobe je určená, meno, priezvisko, názov alebo obchodné meno žiadateľa, jeho adresa pobytu alebo sídlo, ktorých informácií sa žiadosť týka a aký spôsob sprístupnenia informácie
žiadateľ navrhuje.
Žiadosť je možné podať:
· písomne na adrese: Obec Vinodol, Obecný úrad, Obecná 473/29, 951 06 Vinodol
· elektronickou formou: podatelna@obec-vinodol.sk
· ústne: – v podateľni Obecného úradu Obce Vinodol, Obecná 473/29, 951 06 Vinodol, prízemie, kancelária 1. kontaktu, č. tel.: 037/6598840;
– v kancelárii Ing. Zuzany Plškovej, 1. posch., č. tel.: 037/6598133;
počas stránkových hodín
Zo žiadosti o sprístupnenie informácií musí byť zrejmé :
– ktorej povinnej osobe je určená
– meno, priezvisko, názov alebo obchodné meno žiadateľa,
– adresa pobytu alebo sídlo,
– ktorých informácií sa žiadosť týka,
– aký spôsob sprístupnenia informácií žiadateľ navrhuje
Spôsob sprístupnenia informácií na žiadosť:
Informácie sa sprístupňujú najmä ústne, nahliadnutím do spisu vrátane možnosti vyhotoviť si odpis alebo výpis, odkopírovaním informácií na technický nosič dát, sprístupnením kópií predlôh s požadovanými informáciami, poštou, elektronickou poštou. Ak informáciu nemožno sprístupniť spôsobom určeným žiadateľom, dohodne povinná osoba so žiadateľom iný spôsob sprístupnenia informácie.
Sprístupnenie informácií nevidiacim, slabozrakým a nedoslýchavým osobám :
1. Za prístupnú formu sprístupnenia informácie žiadateľovi, ktorý je osobou nevidiacou alebo slabozrakou, sa podľa tohto zákona považuje informácia napísaná:
a) slepeckým (Braillovým) písmom
b) zväčšeným typom písma
- Nevidiaca osoba je oprávnená požadovať sprístupnenie informácie prístupnou formou uvedenou v § 16 odseku 2 písm. a) zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Pri podaní žiadosti predloží kópiu preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím s červeným pásom, na ktorého zadnej strane je vyznačený druh zdravotného postihnutia „Nevidiaci – Blind“.3. Slabozraká osoba je oprávnená požadovať sprístupnenie informácie prístupnou formou uvedenou v §6 odseku 2 písm. b) zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Pri podaní žiadosti predloží kópiu preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím.
- Ak žiadateľ podľa § 16 odseku 2 zákona o slobodnom prístupe k informáciám v žiadosti uvedie, že požaduje sprístupnenie informácie v prístupnej forme, povinná osoba je povinná sprístupniť informáciu v požadovanej prístupnej forme. Povinná osoba, ktorá nemá k dispozícii špeciálne zariadenia prispôsobené na písmo a tlač slepeckého písma, môže požiadať osobu, ktorá má takéto zariadenie k dispozícii, bezodkladne o vyhotovenie prekladu sprístupňovanej informácie. Ak ide o taký rozsah informácie, ktorý by presiahol primeraný rozsah v prístupnej forme, povinná osoba
sprístupní požadovanú informáciu alebo jej časť iným vhodným spôsobom podľa § 16 ods. 1 zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Povinná osoba nie je oprávnená obmedzovať celkový rozsah sprístupňovanej informácie, na ktorú má žiadateľ právo zo zákona. - Ak je žiadateľom osoba nepočujúca alebo nedoslýchavá v žiadosti uvedie, akým spôsobom podľa § 16 ods. 1 zákona o slobodnom prístupe k informáciám požaduje sprístupnenie informácie.
- Žiadateľ podľa odsekov § 16 ods. 3, 4 a 6 zákona o slobodnom prístupe k informáciám a povinná osoba môžu dohodnúť aj iný spôsob sprístupnenia informácie.
- Povinná osoba umožní každému bez preukázania právneho alebo iného dôvodu alebo záujmu nahliadnuť, robiť si výpisy alebo odpisy alebo kópie zo spisov a z dokumentácie.
- Povinná osoba pritom urobí opatrenia, aby nazretím do dokumentácie neboli porušené povinnosti podľa § 8 až 12 zákona o slobodnom prístupe k informáciám.V prípade, že povinná osoba odmietne podať požadovanú informáciu, vydá vo veci rozhodnutie o odmietnutí požadovanej informácie. Proti rozhodnutiu povinnej osoby je možné podať opravný prostriedok (odvolanie) na Obec Vinodol, ktorá rozhodnutie vydala v prvom stupni alebo mala vydať, teda tomu subjektu, ktorému bola podaná samotná žiadosť.
Z odvolania by malo byť zrejmé:
– kto podáva odvolanie
– proti ktorému rozhodnutiu smeruje
– prečo sa odvolanie podáva
– návrh, ako má odvolací orgán rozhodnúťSpôsob podania odvolania:
– písomne
– ústne do zápisnice
– telegrafickyLehota podania odvolania:
– v lehote do 15 dní od doručenia rozhodnutia alebo márneho uplynutia lehoty na rozhodnutie o žiadosti;
– pri nevydaní rozhodnutia sa za deň doručenia považuje tretí deň od uplynutia lehoty na vybavenie žiadosti.Možnosti súdneho preskúmania rozhodnutia povinnej osoby :
Ak žiadateľovi nebolo vyhovené v odvolacom konaní, môže do dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia o odvolaní podať žalobu na príslušný súd, t.j. krajský súd. V žalobe možno žiadať iba preskúmanie zákonnosti rozhodnutia (súd sa nebude zaoberať podstatou veci – sprístupnením alebo nesprístupnením informácie). Súd môže rozhodnutie zrušiť ako nezákonné a vrátiť alebo žalobu zamietne.Okrem odvolania – riadny opravný prostriedok, možno podľa zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní podať mimoriadne opravné prostriedky, ktorými sú:
· obnova konania
· preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania
· protest prokurátora