Brigáda ku Dňu Zeme

Už je v našej obci tradíciou, že vždy v apríli pri príležitosti Dňa Zeme  sa v našej obci koná brigáda. Inak to nebolo ani tento rok.  V stredu 24. apríla sa pri Artézskej studni zišli ľudia, ktorí vo svojom voľnom čase chceli urobiť svoju obec krajšou. Vieme, že vždy sa nájdu dobrovoľníci, ktorí prídu a bez toho, že by niečo za to očakávali, radi pomôžu. Tento rok, či to bolo kvôli tomu, že sme zmenili deň ( z piatka na stredu ), alebo kvôli počasiu, prišlo rekordne veľa účastníkov.  Všetkých nás bolo okolo 70. Najúžasnejšie na tom je, že boli zastúpené všetky vekové kategórie. Brigády sa zúčastnili členovia futbalového mužstva U 13 s trénerom Ľubomírom Vaškovičom, tiež sa do brigády zapojili deti, ktoré sa v športovom areáli najskôr len hrali. Členovia FC Vinodol na čele s prezidentom FC p. Jurajom Bálintom. Členovia DHZ Vinodol, pracovníci Obecného úradu, Materskej školy vo Vinodole, členovia Senior klubu, členovia KVV  a samozrejme aktívni Vinodolčania.

Počas niekoľkých hodín práce sa v našej sa v obci vyčistili priestory v okolí rybníka, cesty smerom na vinohrady, zrevitalizoval sa dvor v Materskej škole, dvor pri obecnom úrade, športový areál, upratal sa odpad umiestnený v malom háji. Tiež sa upravili už vysadené stromčeky a pár sme aj dosadili. Po takejto práci v chladnom a veternom počasí všetkým prítomným padla vhod teplá kapustnica v kultúrnom dome.

Nestačí robiť len raz do roka brigádu. Je potrebné, aby sme sa všetci ( a teda ja tí, ktorí sa na brigáde nezúčastnili ) správali celý rok tak, aby sme nemuseli nič upratovať.  Okrem toho, že odpadky partia do smetných nádob, je potrebné aj separovať odpad, aby sa mohlo čo najviac surovín opätovne spracovať. A teda, aby sme našu planétu odbremenili od odpadu. Najlepšie bude, keď začne každý od seba. Určite veľa ľudí, už tieto veci aj robí, ale vždy sa dá viac.

Touto cestou by sme sa chceli všetkým zúčastneným poďakovať za skvelo odvedenú prácu. Veľkou inšpiráciou sú pre nás členovia Senior klubu, ktorí sa týchto brigád zúčastňujú pravidelne a vždy vo veľkom počte. Kvalitou a rýchlosťou svojej práce vedia každý rok prekvapiť.  Dúfame, že budúci rok svoju účasťou podporí túto akciu ešte viac ľudí a podarí sa nám urobiť ešte viac práce. Je pre nás potešujúce, že z roka na rok záleží väčšiemu počtu ľudí na tom, v akom prostredí žijeme.